ВІДГУКИ, СКАРГИ, ПОДЯКИ, КОМЕНТАРІ щодо ЧИНОВНИКІВ
ЗМІСТ:
Форма надання відгуків про чиновників
Відгуки щодо чиновників виконавчої влади
Відгуки щодо чиновників законодавчої влади
Відгуки щодо чиновників місцевої влади
Відгуки щодо чиновників Офісу Президента України
Відгуки щодо командування Збройних Сил україни
29 серпня 2015 року на сайті Президента України було опубліковано петицію "Створити САЙТ ІЗ ВСІМА ЧИНОВНИКАМИ України, де можна лишати ВІДГУКИ про їх роботу і оцінку", автор (ініціатор): Душинський Юрій Сергійович.
Текст петиції: "Створити сайт - базу даних, де будь-який зареєстрований громадянин може лишити відгук про роботу конкретного чиновника і давати оцінку по багатьом критеріям роботі цього чиновника. При накопиченні певної кількості негативних відгуків (вмотивованих) за певний період чиновника звільняти з порушенням адміністративної чи кримінальної справи. Внести систему рейтинга всіх чиновників за відгуками громадян (кращий мер, кращий начальник управління і т.п.)".
Цю петицію підписало більше 25 тисяч громадян України.
Президентом України була надана наступна відповідь: "Підтримую пропозицію щодо необхідності підвищення прозорості та ефективності діяльності органів державної влади, зокрема шляхом створення єдиного державного інформаційного ресурсу, який би висвітлював всю доступну і об'єктивну інформацію про державних службовців з можливістю накопичення відгуків громадян про їх роботу та використання цих відгуків для персоніфікованої оцінки роботи державних органів.
Вважаю, що наявність такого ресурсу дасть змогу здійснювати якісний аналіз ефективності виконання функцій держави, відповідності стану реалізації державної політики очікуванням суспільства, моніторинг рівня довіри громадян до органів державної влади, налагодити діалог між суспільством та державою.
Водночас слід враховувати, що реалізація порушеної в петиції ініціативи потребуватиме часу, відповідних коштів, облаштування матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення.
Стосовно пропонованої у петиції оцінки роботи чиновників за відгуками громадян слід враховувати, що нині особливості дисциплінарної відповідальності державних службовців регулюються Законом України «Про державну службу», в якому визначено норми про підстави та види дисциплінарних стягнень.
Відтак, питання формування вищевказаного єдиного державного інформаційного ресурсу потребує всебічного опрацювання Кабінетом Міністрів України і має здійснюватися в рамках загальної системи заходів з реформи державної служби та розвитку електронного урядування.
Ураховуючи зазначене, мною скеровано звернення до Кабінету Міністрів України з пропозицією забезпечити спільно з фаховими громадськими організаціями ґрунтовний та всебічний розгляд цієї петиції і ухвалити необхідні рішення щодо створення єдиного державного інформаційного ресурсу, який дасть змогу здійснювати дистанційну комунікацію громадян з органами державної влади, запровадити прозорий механізм для оцінки діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стимулювати їх продуктивну діяльність і забезпечити прийняття відповідних управлінських рішень щодо рівня їх кваліфікації та відповідності займаній посаді".
На жаль, пан Юрій та понад 25 тисяч громадян України так і не дочекались такого сайту за ініціативи держави, тому УкрДем сама вирішила створити такий ресурс відповідно до статуної цілі організації згідно пункту 2.2.2. "викриття недоліків та порушень норм права в діяльності органів".
__________________
Щоб надати свій відгук, поскаржитись на дії чиновника, розповісти про порушення чи недоліки в роботі чиновника, або ж навпаки, висловити подяку чиновнику чи розповісти про сумлінне виконання своїх обовʼязків чиновником необхідно надіслати своє повідомлення обсягом до 400 слів на електронну адресу: info@ukrdem.org вказавши в темі листа: "Відгук про ...(імʼя та прізвище конкретного чиновника)", наприклад: "Відгук про Дениса Горбася".
Просимо уникати нецензурної лексики та образливих слів, про порушення чиновника слід викладати в розповідній формі з використанням фактів.
Обовʼязково зазначте своє імʼя та прізвище в тексті листа. Фотографії, скани відповідей на листи, документи тощо надсилати не потрібно. УкрДем не несе відповідальність за зміст відгуків, а слугує лише майданчиком для їх розміщення. Надсилаючи лист на електронну пошту info@ukrdem.org з темою: "Відгук" Ви надаєте дозвіл на розміщення в публічному просторі надісланої Вами інформації. УкрДем залишає за собою право відмовитись від розміщення надісланого відгуку з вказанням причини.
Відгуки можна подавати щодо чиновників - посадових осіб органів державної влади або органів місцевого самоврядування, а саме (перелік є орієнтовним та не є вичерпним): державних службовців міністерств, інших центральних органів виконавчої влади: служби, агентства, інспекції, комісії, бюро, секретаріату Кабінету Міністрів України, Урядових уповноважених, міністрів, заступників міністрів, їх помічників, працівників патронатних служб, народних депутатів, Офісу Президента України, комітетів та керівництва Верховної Ради, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та посадових осіб його секретаріату, службовців місцевого самоврядування, мерів, міських голів, селищних голів, депутатів місцевих рад, виконавчих комітетів місцевих рад, обласних рад, поліцейських тощо.
Відгуки після обробки та аналізу будуть розміщені у відповідних розділах сайту (виконавча влада, законодавча влада, місцева влада, Президент, його офіс та уповноважені) з зазначенням Вашого імені та прізвища та адреси електронної пошти, а також використані задля поліпшення діяльності чиновників та органів влади (відгуки членів УкрДем періодично надсилаються до органів влади для реагування).
Відгуки можна подавати також щодо звільнених на даний час чиновників, адже в майбутньому вони можуть зайняти якусь посаду, тому інформація про попередній досвід та оцінка громадськості буде допоміжна.
Чому відгуки саме про чиновників, а не органи влади?
Порушують права людини не абстрактні органи, а конкретні люди. Наприклад, сумнозвісний МВС - лідер по порушенням, проте саме посадові особи апарату МВС не виконують норми законодавства. Наразі, за організацію правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативно-правових актів структурними підрозділами апарату МВС відповідає директор департаменту юридичного забезпечення - поліцейський Денис Горбась.
Навіть призначений на посаду Денис незаконно без конкурсу шляхом відрядження із залишенням на службі в поліції на підставі ст. 71 ЗУ "Про поліцію", адже згідно ст.21 ЗУ "Про державну службу" : "Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом" (такого випадку як відрядження з поліції законом не предбачено).
Дениса Горбася навчили ненавидіти громадян та порушувати їх права також конкретні чиновники протягом більше 20 років роботи в апараті МВС, працював також з міністром МВС Віталієм Захарченко і не був чомусь люстрований.
Отже, якщо до МВС прийдуть люди нової формації, для яких реалізація прав людини є пріоритетом, то і МВС може стати взірцем для інших органів.
__________________
13 вересня 2018 року відбувався розгляд експертних пропозицій УкрДем Заступником Голови Національної поліції України - Олександром Фацевичем в центральному офісі Поліції на Богомольця 10. На зустрічі з боку Поліції був присутній тодішній начальник департаменту превентивної діяльності Ігор Бабич разом з підлеглим керівником підрозділу з управління діяльністю дільничних офіцерів поліції (ДОП), Олексій Білошицький - Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції та інші представники. З боку громадськості був присутній Голова УкрДем Марко Скакун та Олександра Мезінова - Керівниця притулку для тварин "Сіріус".
Під час розгляду експертних пропозицій з боку підлеглих пана Олександра постійно чулося щось на кшталт: "Все так, проте трішечки не так", "Я не я, хата не моя", "Якщо подивитись зліва, то справа здається, що зцентру виглядає не так, як ззаду", "У нас не вистачає ресурсів", патрульщики кричали: "це відповідальність допів", превентивщики кричали: "це відповідальність патрульщиків".
Так ось, посередині цього гармидеру Олександр Фацевич сказав таку фразу до своїх підлеглих, яку Марко Скакун ніколи не чув від жодного чиновника. Суть фрази:
"Хлопці, давайте не будемо вигадувати причини та відмовки не виконувати наші обовʼязки, давайте краще знайдемо способи як їх виконати".
Простими словами в цій фразі викладено те, як повинен діяти чиновник, а саме ставити в пріоритет виконання своїх обовʼязків та забезпечення прав людини.
Чиновник також може самостійно себе оцінити, перед тим як робити якусь дію можна поставити собі питтання: "Цією дією чи бездіяльністю я порушую чи забезпечую право громадянина?"
Законодавче підгрунтя:
"Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави" - ст.3 Конституції України;
"Державна служба здійснюється з дотриманням таких принципів: верховенства права - забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Конституції України, що визначають зміст та спрямованість діяльності державного службовця під час виконання завдань і функцій держави" - ст.4 ЗУ "Про державну службу";
"Служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах: пріоритету прав та свобод людини і громадянина" - ст.4 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування";
"Під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації" - ст.7 ЗУ "Про Національну поліцію";
"Діяльність прокуратури ґрунтується на засадах: верховенства права та визнання людини, її життя і здоров’я, честі і гідності, недоторканності і безпеки найвищою соціальною цінністю" - ст.3 З" "Про прокуратуру".
Критерії провомірності рішень, дій чи бездіяльності чиновника (викладено в ст.2 КАСУ), які повинні прийматись (вчинятись):
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Реальна ситуація зі свідомістю чиновників (фрази чиновників):
- "Конституція України це для романтиків";
- "Мені б до пенсії допрацювати на державній службі, бо мене більше ніде не візьмуть";
- "Я прийшла працювати в орган місцевого самоврядування, бо треба ж десь працювати";
- "Я прийшов заробити на відкатах та хабарях";
- "Я отримала цю посаду, бо мої батьки працюють в цьому органі";
- "Головне на державній службі це виконувати доручення керівника, не піддаючи під сумнів їх законність";
- "Мені не сподобалось працювати в приватних компаніях, там треба показувати результат, тут в органі державної влади достатньо показати документообіг";
- "Інціатива на державній службі карається".